GEBZE

ANASAYFA HABER ARA GEBZE RESİMLERİ GEBZE VIDEOLARI ANKETLER SITENE EKLE RSS KAYNAGI ILETISIM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam verin kazanın!


EN ÇOK OKUNANLAR

Gebze Türk Eğitim  Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi

Gebze Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi

Tarih 12-Ocak-2011, 07:15 Editör

Türkiye'de lise düzeyinde üstün zekalı çocukların eğitim aldığı tek okul olan Gebze Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi'nde (TEVİTÖL) zeka düzeyi 130 ve üzeri olan çocuklar eğitim alıyor.

TEVİTÖL) zeka düzeyi 130 ve üzeri olan çocuklar eğitim alıyor. Ders zillerinin çalmadığı bu okulda öğrencilere iki diploma veriliyor. ‘`Hepimizin  başucunda hayallere ve dünyaya açılan bir pencere olsa” sloganıyla yola çıkan okulda, özel zekaya sahip  öğrencilere “farklılaştırılmış eğitim” veriliyor.

 Gebze  Muallimköy mevkiinde bulunan modern kampüs, 416 dönüm üzerine kurulu ve 300 öğrenci kapasiteli. İngilizce ağırlıklı yatılı eğitim verilen  Gebze Türk Eğitim  Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi`nde şu an 192 öğrenci eğitim alıyor. Alanında Türkiye`de tek olan okulda, her ilden  seçilen başarılı öğrenciler üç aşamalı bir sınavdan geçiyor. Bu yılki sınav kayıtları 10 mayıs 2011 tarihinde sona erecek.  Her yıl 15 Mayıs tarihinde  20  il merkezinde yapılan sınavda başarılı olan çocuklar okula davet edilerek, üç aşamalı bir sınavdan daha geçiriliyor. Bilgi ve zeka  ölçümü için yapılan ilk iki aşama, “bilgi- yatkınlık ve  bireysel değerlendirme” ismini alıyor, son aşamada  ise öğrenciler 5 günlük “Gözlem Kampı” na alınıyor. Bu kampta ise  öğrencilerin hal ve hareketleriyle yatılı  eğitim almasındaki uyumu gözleniyor. 
 TEVİTÖL`ün Müdürü Azmi Özkardeş, üstün yetenekli çocukların yaşıtlarına göre daha erken geliştikleri için daha çabuk ve daha etkin öğrendiğini, bu tür yetenekleri olan çocukların bütün gelişmiş ülkelerde özel eğitim aldığını ve yapılan araştırmaların bu tür öğrencilerin eğitimlerinin kısıtlanmasının tersine,  farklılaştırılmış eğitim almaları gerektiğini belirtti.


 
Bu amaçla yola çıkan  TEVİTÖL, özellikle sosyo-ekonomisi iyi olmayan başarılı öğrencileri burslu okutmak için açıldı. 1993 yılında iki iş adamı olan Sezai Türkeş ve Fevzi Akkaya bu adımı attı. Sezai Türkeş`in eşi İnanç Türkeş`in adının verildiği okul arsasının o yıllarda  devlet  hazinesi  üzerinde olması, birçok  bürokratik engel oluşturdu. Bu anlamda dönemin valisi merhum İhsan Dede`nin büyük rolü oldu. Hatta bu konuda okul adına açılan 6 dava da okulun lehine sonuçlandı. Ancak vefat eden ortakların ardından okula; 2001yılı itibariyle Türk Eğitim Vakfı (TEV) sahip çıkarak bünyesine kattı. Bu tarihten sonra da eski adı Özel İnanç Lisesi olan okulun adı, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) olarak değiştirildi. Şu anda burslu öğrencilerle birlikte  okulun tüm  masraflarını vakıf karşılıyor. 


 Okula kayıt için, öğrencinin  ilköğretim 8`inci sınıfta öğrenim görüp, 6 ve 7`inci sınıf Türkçe, matematik, fen bilgisi derslerinin her birinin yıl sonu ortalamasının en az 4 olması; 6 ve 7`inci sınıf SBS`sinin de her birinin en az 445 olması gerekiyor. Öğrencilere yapılan zihin teslterinde çocukların IQ`su 130`un üstü olarak belirleniyor. Son 7 yıldır  Azmi Özkardeş`in müdürlük yaptığı okulda 42 öğretmen görev yapıyor.


 
Okulda görev yapan öğretmenler konusunda da seçici davranan Türk Eğitim Vakfı Yönetimi, öğretmenleri de kısa bir mülakattan geçiriyor. Kurulduğu yıllarda tamamının yabancı olduğu öğretmenlerin şu anda sadece yüzde 25`i yabancılardan oluşuyor. Okulda dersler kampüs içinde yer alan 42 ayrı branş binasında işleniyor. Ayrıca  her blokta  o dersle ilgili farklı birimler de bulunuyor. 


 
Üstün zekalı çocukların eğitim aldığı bu okul, ÖSS`de de yüzde yüz başarı sağlıyor. Son 8 yılın atletizm birincisi olan okulun öğrencileri İngilizce  dışında  Fransızca ve Almanca  dillerini de zorunlu olarak öğreniyor. Ancak tercihe göre Latince,  Japonca, İtalyanca ve Rusça dilleri de öğretiliyor. Milli Eğitim ve yurt dışı olmak üzere iki diploma veren okulun öğrencilerinin yüzde 25`i tercihini yurt dışı için kullanıyor.


 Her öğrenci aynı zeka düzeyinde olduğu için, sınıflar ve öğrenciler arasında sürtüşmeler yaşanmıyor. Okulda teneffüs saatleri de dahil oldukça sessiz ortamlarda eğitim yapılması göze çarpıyor. Oldukça rahat hareket eden öğrenciler, buna karşılık tüm okul kurallarını biliyor ve uyguluyor. Okul tamamen birbirini anlayan,  dinleyen, merak eden ve sorgulayan öğrencilerden oluşuyor.


 45 dakikalık 8 ders saati sonrası 21.00`e kadar etüt yapan öğrenciler, 22.30`da yatıyor. Okulda uygulanan serbest zamanlarda da  her öğrenci bir konuyla ilgili proje çalışması yapıyor. Öğrenciler izinli oldukları hafta sonlarında ise aileleri ve akrabalarıyla birlikte olup, bir gün sonra tekrar okuluna dönüyor. Okulun göze çarpan diğer bir özelliği de kılık kıyafet serbestliği. Öğrenciler kendi tercihlerine göre giyinebiliyor.

Bu haber 1838 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gebze Liseleri

Gebze Sağlık Meslek Lisesi

Gebze Sağlık Meslek Lisesi Gebze Sağlık Meslek Lisesi'ne 2 adet diz üstü bilgisayar hediye eden Başkan Köşker...

Gebze Özel Okulları

Gebze Özel Okulları Gebze de eğitim veren özel okulların telefon ve adres bilgileri....

Saliha bir Hanım istiyorum...22-Ağustos-2012

eGebze Reklam Servisi

Gebze İş İlanları

Gebze Elaman İlanları

Alexa

Egebze.Com sitesi Gebzelilerin işini kolaylaştırmak amacı ile açılmıştır.Bilgilendirme amaçlı yazı ,resim ve haber eklenmektedir.
RSS Kaynagi Google 

Clicky

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi